facebook img

Czym jest zasiedzenie nieruchomości i jak może do niego dojść?

  • 26.04.2024 r.
  • autor:
Czym jest zasiedzenie nieruchomości i jak może do niego dojść?
W sytuacji, kiedy dojdzie do zasiedzenia nieruchomości, jej posiadacz może ubiegać się o przyznanie prawa własności. Aby starania te przyniosły oczekiwane rezultaty, muszą zostać jednak spełnione określone warunki. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest zasiedzenie nieruchomości i kiedy może do niego dojść.

Co to jest zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie to jedna z możliwych form nabycia prawa własności do nieruchomości. Dochodzi do niego w momencie, kiedy dana osoba, która nie jest właścicielem konkretnego gruntu, budynku lub lokalu, posiada go przez określony w przepisach prawa czas i włada nim tak jak właściciel, czyli między innymi dba o niego w tym też opłaca podatki, chociaż ta ostatnia czynność ma najmniejsze znaczenie, jesli chodzi o nabycie własności tego rodzaju.

Jaki czas musi minąć, by mogło dojść do zasiedzenia nieruchomości? Prawo przewiduje tutaj dwa scenariusze. W przypadku, kiedy posiadacz wszedł w posiadanie nieruchomości w dobrej wierze, może on ubiegać się o zasiedzenie już po upływie 20 lat. Jeżeli natomiast do uzyskania posiadania doszło w złej wierze, okres ten wynosi już 30 lat.

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze – co to znaczy?

Zrozumienie wykorzystywanych w tym przypadku terminów „dobra wiara” i „zła wiara” jest kluczowe, aby prawidłowo ocenić szansę na to, czy może dojść do zasiedzenia nieruchomości. Pojęcia te często są jednak błędnie interpretowane, co skłania niektóre osoby do podejmowania prób uzyskania własności w drodze zasiedzenie, które finalnie okazują się nieskuteczne.

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze oznacza bowiem to, że jej posiadacz miał uzasadnione przekonanie, iż jest właścicielem danego budynku, gruntu czy lokalu, miał w tym zakresie określone dokumenty, którymi może wykazać taki sposób uzyskania posiadania. W praktyce sytuacje takie są trudne do udowodnienia i dochodzi do nich bardzo rzadko.

Znacznie bardziej powszechne jest natomiast nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia w złej wierze. Dochodzi do niego wtedy, kiedy posiadacz zdawał sobie sprawę z tego, że nie przysługuje mu prawo własności lokalu, gruntu czy budynku. Sytuacja taka wystąpić może również wtedy, gdy przy zawieraniu umowy nie zostały zachowane niezbędne formalności.

Jak można stwierdzić zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie nieruchomości uzyskać można jedynie po przeprowadzeniu postępowania sądowego. Osoby, które chcą uporządkować stan prawny swoich nieruchomości powinny podjąć odpowiednie kroki prawneW celu uzyskania stwierdzenia zasiedzenia, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego właściwego dla lokalizacji nieruchomości. W celu sprawnego i skutecznego uzyskania postanowienia o stwierdzeniu zasiedzenia nieruchomości, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika. Kancelarią, która od lat specjalizuje się w tego typu sprawach jest LEGAL.F KANCELARIA Radca Prawny Paulina Fiejdasz. Kancelaria przygotowuje dokumenty, wniosek oraz reprezentuje Klientów w postępowaniu sądowym, przez cały czas jego trwania, aż do uzyskania wpisu nowej własności w księdze wieczystej.

źródło:

podobne artykuły

linia
centralparkapartamentowiecwroclaw
Gdzie kończy się mieszkanie, a zaczyna apartament?
okna pcv
Energia słoneczna i okna do domu: jak wykorzystać naturalne światło
Inwestycja w lokal komercyjny czy mieszkanie (zainwestujwnieruchomosci pl)
Inwestycja w mieszkanie lub nieruchomość komercyjną